حجاب یک مسئله فردی نیست.

مقدمه:(می تونید این پاراگراف رو نخونید و از بند بعدی شروع کنید :) )

حجاب برای من یک مسئله حل شده ست.مثل نماز خواندن و زیارت رفتن و ... بخش بسیار بزرگی از اعتقادات مذهبی ام از طرف پدرم به من یاد داه شد.نمی دونم چه درصدی از بچه هایی که توی خانواده های مذهبی بزرگ می شوند این فرصت رو دارند که عقایدشون رو کنکاش کنند و به جواب برسند.خوشبختانه من این شانس رو داشتم که از سن کم توی کتاب های پدرم بگردم و با خودش بحث کنم و ریشه های ذهنیتم رو درست پرورش بدم.

 

الان دیگه به سنی رسیدم که عقایدم مثل یه مجسمه سنگی از درونم،من رو محکم نگه داشته،با این وجود همچنان آماده شنیدن و یاد گرفتن و تیشه زدن این مجسمه سنگی ام.

**********

خیلی از اوقات برای دفاع از حجاب عبارت های مثل "پوشش حضرت زهرا" و ""تاج بندگی" و "افتخار" و غیره می شنوم.بنظرم این عبارت ها برای کسایی کابرد داره که یا مذهبی هستن و شل می گیرن،یا ممکنه در حین کشف و شهود به درجاتی برسن و راهشون رو عوض کنن

در غیر اینصورت بنظر من استفاده از اعتقادات شخصی برای مجاب کردن کسی که حجاب رو دوست نداره،چندان کاربرد نداره.چون بحث حجاب با بقیه مسائل اعتقادی متفاوته و این چیزیه که درواقع اصل صحبت  منه

حجاب یه مسئله شخصی نیست

**********

ببینید،اگر بخوایم با دخترهایی که با حجاب میونه ندارن صحبت کنیم (همین بدحجابی که موقع انتخابات و راهپیمایی 22 بهمن ایرادی نداره در غیر با اینصورت گشت ارشاد طرفه) ممکن نیست جواب بشنویم که "می خوام شوهر اون زن من رو نگاه کنه" یا مثلا "دوست دارم تحریک کننده باشم" .اکثرا جواب می شنویم:

"دوست دارم آزاد باشم"

"نمی خوام زشت و از مد افتاده دیده بشم"

"تو این گرما مگه خلم؟"

این مسئله،تاحدود زیادی مشخص می کنه که ما با دخترهایی طرفیم که نیت شر ندارن،اما به نیت خیر هم راضی بشو نیستن!!

**********

"خب مردا نگاه نکنن!"

حرف زدن راجع به تفاوت مردها و زنها تکرار مکرراته

خودت خوب ازشون خبر داری

راجع به دیداری بودن مردها و شنیداری بودن زنها مطالب زیادی خوندی

برای اینکه خودت این بهانه رو رد کنی،یه مثالی رو مطرح می کنم

مردها که قدرت بدنیشون زیادتره،و خانم ها هم که آستانه دردشون پایین تره،فکر کن تو یه دادگاه خانواده یه مرد در دفاع از خودش که چرا همسرش رو کتک زده،جواب بده،"من رو عصبانی کرد منم چون می تونستم زدمش"،می تونیم بهش حق بدیم؟ خب عصبانی شدی که شدی،چرا خودت رو کنترل نکردی؟درسته که همسرت نباید عصبانیت می کرد اما تو چرا از زورت برای زنی که از تو از نظر فیزیکی ضعیف تره سواستفاده کردی؟

اینجا هم همینه،اون مرد از این نظر از تو ضعیف تره

نه بیماره،نه منحرفه،نه گناهکاره،اتفاقا در نهایت سلامت و طبق صلاحدید چرخه طبیعت هم هست که این ویژگی رو داره

تو نمی خوای اتفاق ناگواری بیفته،اون هم نمی خواد،ولی فعلا که وضع همینه

*********

از این جنبه تا به حال با دختر ها صحبت کردیم؟

به دخترها هشدار دادیم که رخ نمایی ها و سخاوتشون در به نمایش گذاشتن زیباییهاشون،بدون شک روی سلیقه جنسی مردها تاثیر می ذاره؟ و وقتی تنوع طلبی مردها با عرضه بیشتر پاسخ داده می شه،اصلا روند سالمی نیست؟و این مستقیما روی زندگی خودشون تاثیر داره؟

به این شکل هست که جاب از حالت یک وظیفه شخصی خارج می شه

حجاب وظیفه من در برابر زندگی خودم و همجنس هام

مثل صرفه جویی در مصرف آب و برق،جنبه شخصی نداره،کل جامعه درگیره

توی این قضیه،همه ما دخترها شریکیم،

توی این بازار مکاره ی هرکی زیباتر ؛معروف تر و محبوب تر،حق دخترهایی که وقت و انرژیشون رو نه برای رنگ و لعاب بیشتر که برای رشد و تعالیشون گذاشتن چی می شه وقتی نگاه ها فقط زرق و برق رو می بینه و ظاهر امر مهمه.

دخترها تا همین الانش هم متوجه شدن که ظاهر پرستی مردها چقدر به ضررشون تموم می شه،و از این قضیه هم دلخورن،اما برای رفع دلخوری کسی نیست که راه رو نشونشون بده،با یه سری برخورد های کلیشه ای و غلط،گره ای که می شد با دست باز بشه حالا با دندون هم وا نمی شه.

/ 2 نظر / 31 بازدید
یاشل.ماجراهای خواستگاری

مطلب چالشی گذاشتی.الان ما رو به بحث دعوت میکنه ای ن پستت.امیدوارم به خیر بگذره من یه زمانی چادری بودم.یه دونه موم بیرون نبود ولی الان مقید به حجاب کامل مو نیستم.چادرم نمیپوشم .میدونی چرا؟ وقتی دیدمو وسیعتر کردم فهمیدم اینا ظاهر امره.وقتی بین اینهمه کشور تو دنیا فقط یه کشور ما این امرو اجباری کرده نشون میده یه جای کار میلنگه.ما از کشورای دیگه بهتر نیستیم.اونا تونستن با عقل و درایتشون روش درست زندگی کردنو یاد بگیرن و بجای محدود کردن زن مرداشونو بدون حرص و طمع بار بیارن. من فقط میخوام بدونم اینهمه کشور تو دنیا بخاطر عدم پوشش و حجاب میرن قعر جهنم اونوقت فقط یه دونه کشور ما بخاطر داشتن حجاب میره بهشت؟این مخالف عدالت خداست.من نمیتونم اینو بپذریم و وقتی میبینم اونا از ما جلوترن به اینکه شاید اونا راهشون درستتره شک میکنم.آخه کشور ما که با وذهبی بودنش گلستون نیست.میبینی که چقدر از دنیا عقبیم

م

راستش چند بار خواستم کامنت بذارم برات ولی دیدم طولانی میشه قیدش رو زدم ۱- من با حجاب اجباری مخالفم ( توضیحش خیلی مفصله در حد یه پست) به طور خلاصه بگم باید تفاوت کسی که به حجاب اعتقاد داره و نداره مشخص بشه و البته آزادی پوشش هم لزومن باعث فساد نمیشه مثلن بعضی کشورهای مسلمان حجاب اجباری نیست اما زنها هر لباسی رو هم نمیپوشن 2- راجب توضیحی که دادی و گفتی بیایم حجاب رو از نظر تفاوت مرد و زن توضیح بدیم تا مورد قبول واقع بشه جواب مفصلی دارم اگه اجازه بدی تو یه پست تو وبلاگ خودم بنویسمش چون طولانیه قبولاندن اینکه حجاب محدودیت نیست ( که البته در کشور ما هست! ) کار نشدنیه مگر اینکه کسانی که این شعار رو میدن خودشپن از قبل به این شعار ایمان داشته باشن